کباب ها

کباب تابه ای با سس گوجه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اولش بگم که این غذا اسمهای زیادی داره. « کباب گوجه ای » « توی کبابی » (منظور از «توی» ، تابه است احتمالاً )، « کباب ماهیتابه ای » « کباب تابه ای » و «کباب آبی» البته کسانی که بهش می گن « کباب آبی » منظورشان این است که کباب در آب گوجه پخته شده است. در حقیقت « کباب آب گوجه ای » است که « گوجه » حذف به قرینه معنوی شده است !
مواد لازم :
گوشت چرخ کرده : به میزان لازم
رب یا گوجه : دو سه قاشق
پیاز : یک عدد
زرد چوبه و فلفل سیاه : مقداری


طرز تهیه :
برای این غذا بهتره که گوشت گوساله و گوسفند را با هم مخلوط کنیم. گوشت را با پیاز رنده شده (بدون آب) و نمک و زردچوبه مخلوط می کنیم و حسابی چنگ می زنیم.  سپس یک گلوله برمی داریم و در دست به شکل کتلت در می آوریم. سپس در ماهیتابه یکی دو قاشق روغن می ریزیم و کبابها را روی آن می گذاریم. در ماهیتابه را می بندیم و اجازه می دهیم سرخ شود و به روغن بیفتد. سپس آن را پشت و رو می کنیم تا طرف دیگرش هم سرخ شود.بعد از این، می توان دو کار انجام داد :
اول  : گوجه ها را حلقه حلقه می کنیم و روی کبابها می چینیم و اجازه می دهیم کبابها با آب گوجه بپزند.
دوم : یکی دو لیوان آب داغ را در کاسه ای با دو سه قاشق رب گوجه مخلوط می کنیم و هم می زنیم و روی کبابها می ریزیم و اجازه می دهیم بپزد.در صورت تمایل می توانید سیب زمینی را به صورت خلالی درشت جدا سرخ کرده (به پست سیب زمینی سرخ کرده مراجعه شود)  و یا به صورت حلقه ای روی کبابها بچینید تا با آب گوجه بپزد.هم می شود کبابها را با نان خورد و هم با برنج. هم جهت تزیین و هم جهت مزه ، می توان از سس گوجه ای که پس از پخت به جای مانده است ، استفاده کرد. اینکه اندازه کبابها بعد از پخت، چقدر کوچکتر می شود، بستگی به میزان چربی گوشت دارد.راستش من ترجیح میدم این کبابها و سس گوجه اش رو روی ته دیگه بریزم و بخورم. ته دیگه که خیس میخوره، طعمش آدم رو می بره بهشت و برمیگردونه!

نکته : می شود کبابها را بدون سرخ کردن هم درون ماهیتابه و با آب گوجه پخت.ولی مزه سرخ  کرده اش خیلی بهتر است.

نکته : به خاطر داشته باشید این کباب به دلیل اینکه درون آب گوجه پخته شده است، ممکن است برای کسانی که ناراحتی معده دارند، ایجاد ناراحتی کند. چون ترکیب گوشت و گوجه کمی با هم نامأنوس است. درضمن هرگز از گوشت گاو، به تنهایی برای تهیه این غذا استفاده نفرمایید چون سفت می شود.

نوش جان ؛ گوارای وجود !


نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید